FINDIKLI DERELERİ KORUMA PLATFORMU BASIN AÇIKLAMASI

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI VE  FINDIKLILAR

Bugün (05.01.2010 tarihinse saat 11.00’da Şirin Rize’mizin cennet ilçesi  Fındıklı’mızda  Arılı Vadisi Yeşildere Deresi’nde yapılması planlanan Başköy Regülatörü ve HES Projesi konusunda, Halk Eğitim Merkezi (HEM) Konferans Salonu’nda “ÇED Sürecine Halkın Katılımı ve Bilgilendirilmesi” toplantısı düzenlendi.

Saat 10.15 sıralarında  Bir gurup Fındıklı’lı vatandaş “HESLERE HAYIR SUYUMUZ;VADİMİZ SATILI DEĞİLDİR pankartı altında “Dereler özgürdür,özgür akacak”  sloganı atarak Dortyol mevkiinden toplantının yapılacağı Fındıklı halk Eğitim Merkezine doğru yürüyüşe geçti.Yürüyüş boyunca halk islikleri ile korteje destek vermiş ve yürüyüşe katılmışlardır. AYEN,STY,TURHAN ve şimdide RİZBAŞ ENERJİ elinizi Fındıklı’dan çekin-Fındıklı direniyor,Halk kazanıyor-Enerjinin alternatifi var suyun ve vadinin yok- AYEN,STY,TURHAN ve RİZBAŞ enerji çevre duşmanıdır dövizleri dikkat çekti.

Saat 11.00’da HEM önüne gelen halk” Rizbaş defol DERELER bizimdir, Fındıklı HES’lere mezar olacak, sloganları atarak Rizbaş Enerjiye tepkilerini dile getirmişlerdir.
             Toplantıda, İl Çevre ve Orman Müdürü Sabit Kandemir, Şube Müdürü Uğur Altınkaya, ÇED raporu için proje tanıtım dosyasını hazırlayan ÇEVTAŞ şirketinin elemanları hazır bulundu.
            Fındıklı Derelerini Koruma Platformu yetkilileri, muhtarlar ve vatandaşlar, toplantıyı protesto ederek salona girmedi. BOŞ Salonda bulunan yetkililer  , “ Toplantı salonunda yöre halkı olmadığı için  halkı bilgilendirme toplantısı yapılamamıştır” şeklinde bir  tutanak tutarak, toplantı sona ermiştir.
             HEM binası önünde toplanan yüzlerce vatandaş, slogan atarak toplantıyı ve şirket yetkililerini protesto etti.Yapılan açıklamalarda; 

-Daha Önce Fındıklı’da Çağlayan vadisinde Ayen Enerji,Yaylacılar köyünde Turhan Enerji ve STY enerji yapacakları HES’lerle ilgili halkı bilgilendirme toplantısı yapmışlardı. Fındıklı halkı o zamanda heslere karşı olduğunu ve ne pahasına olursa olsun hes istemediklerini çeşitli yollarla dile getirmişlerdi. Şimdi Rizbaş Enerji meydana çıktı. Fındıklı halkı olarak asla Hes istemiyoruz.Bu sular bu dereler bizimdir bizim kalacak .Suyumuzun elektrik bahanesiyle özelleştirilmesine asla izin vermeyeceğiz.                                -Şimdi buradan yetkililere sesleniyoruz.

1-Toplantıya , İl Çevre ve Orman Müdürü yetkilileri yanı sıra Rizbaş Enerji şirketinin ÇED raporu için proje tanıtım dosyasını hazırlayan ÇEVTAŞ şirketinin uzmanları katıldı.Ama RİZBAŞ şirketinin temsilcileri neden yoktu.

2-Toplantı tarihi ,saatı ve yeri 15 gün önceden yazılı ve görsel basına, ilgili vadi muhtarlarına kurumlara ve çevre örgütlerine ilan edilmesi gerekirken neden 31/12/1009 tarihinde sadece muhtarlığa bildirildi.Neden son 5 güne sığdırdılar.

3- Başköy Regülatörü ve HES projesi Başköy köyünde yapılacağından, Halkın Katılım Toplantısı neden 12 km uzaklıkta bulunan Fındıklı Halk Eğitim Merkezinde yapılıyor.

4- Halkın Katılım Toplantısını 12 km uzağa almakla HES’den doğrudan etkilenecek olan halkın toplantıya katılımını engellemek için mi Toplantı Başköy köyünde yapmadılarlar.

5-Resmen firma yetkilileri  ve yöneticiler suç işlemişlerdir.Bu durumu hukuka taşıyacağız.Fındıklı halkı sahipsiz değildir.

Sonuç olarak;Biz Fındıklı’mızda kesinlikle HES istemiyoruz.Yasal çerçevede haklı mücadelemizi Fındıklı halkıyla beraber direnerek kazanacağımızı biliyoruz.Hukuksal ve yasal mücadelemiz HES belası kalkana kadar devam edecektir.Enerjiye hiç karşı olmadık.Enerjinin rüzgarla,güneşle,jeotermalle elde edebiliriz ama hesle yok edilecek doğanın geri dönüşü olmayacaktır.SUYUMUZ BU YÖRE HALKININ YAŞAMIDIR.Bu YAŞAMI BU HALKIN ELİNDEN KİMSE ALAMAZ. Fındıklı halkının bu duyarlılığı hesleri bu bölgede yaşam buldurtmayacaktır. Ve Bir daha bu rantçı,su tacirleri olan HES şirketlerini bu bölgede görmek i s t e m i y o r u z.Fındıklı halkı var olduğu müddetçe HES bahanesi ile suyumuzu ticarileştiremeyeceksiniz.

 

HES’LERE HAYIR .  DERELER KENDİ YATAĞINDA ÖZGÜRCE AKACAK.

SU YAŞAMDIR.YAŞAM ALANLARIMIZA ASLA DOKUNAMAYACAKSINIZ.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu